ההשפעה החיובית של מציאות מדומה על בריאות הגוף והנפש

הדרך בה אנו תופסים היום את המונח "להיות בריא", שונה מעט מהאופן בו היה נתפס בעבר. ברוב המקרים "בריאות" נקשרה כמעט באופן בלעדי, עם כושר גופני, כוח פיזי ומראה מצודד. 

סוג התזונה, מידת וסוג הפעילות הגופנית, הם אלה שהגדירו ברוב המקרים את מכלול הבריאות של הפרט. עם זאת, היום, אנחנו יודעים היטב שזה רק חלק מהסיפור, הראייה התרחבה ובצדק לקשר החזק גוף-נפש, וכיום ההתייחסות כוללת גם את המימד הנפשי. 

שינוי בתפיסת הבריאות הקולקטיבית שלנו אינו שינוי הפרדיגמה היחיד שאנו צופים בו במאה הנוכחית. חידושים טכנולוגיים הושקו במספר תעשיות, ותעשיית הבריאות אינה יוצאת דופן. 

התפתחות טכנולוגיית המציאות המדומה (VR), בשילוב עם דגש הולך וגובר על שמירה על אורח חיים בריא הוליסטי, הולידה מגוון יישומי VR רפואיים לבריאות נפשית ופיזית כאחד. 

אנחנו אמנם בתחילת הדרך, אולם ההשפעות של טיפול VR על חולים הסובלים ממגוון בעיות בריאות נראות מבטיחות. 

נביא כאן מספר מצבי התמודדות פיזיים/גופניים ונפשיים בהן יש יתרון לטיפול באמצעות מציאות מדומה: 

בריאות גופנית 

  • שבץ 
  • שיתוק מוחין 
  • פרקינסון 
  • טרשת נפוצה 
  • קושי בתפקודים מוטוריים בגפיים העליונות 

בריאות נפשית 

  • חרדה חברתית 
  • לחץ 
  • דִכָּאוֹן 
  • התבודדות 

השפעת הטיפול במציאות מדומה על הבריאות הגופנית 

אחד הנושאים העיקריים בהם המציאות המדומה יכולה להשפיע בצורה טובההוא עידוד אנשים לפעילות גופנית. על פי ארגון הבריאות העולמי (WHO), כ -80% מהמתבגרים ברחבי העולם אינם פעילים פיזית בגלל אופי ומבנה אורח החיים. 

לא שחוסר פעילות גופנית מפתיע באורח החיים המודרני, לאחר יום עבודה טיפוסי של מינימום 8 שעות, או יום לימודים ארוך בבית הספר, לא פשוט למצוא זמן להירגע ולהניע את הגוף באופן קבוע ועקבי. 

תרגול במציאות מדומה, הופך את המשימה ה"אימתנית", לפחות מפחידה, מהנה, כיפית ומרתקת, בדמות סימולציות שונות כגון רכיבה על אופניים וכדומה. 

הרעיון החל עם אפשרות ההצגה של 3 מימדים במסכי טלוויזיה, לא היה צורך בשלטי יד למי שרצה לתרגל פעילות גופנית. המציאות המדומה המשיכה למעשה, בכך שהפכה את תצוגת התלת מימד לכזו שמקיפה את המשתמש 360 מעלות ומאפשרת לו חווית התמסרות מלאה למציאות המדומה. 

מחקרים עדכניים מראים את היחס הישר בין השימוש במציאות מדומה לתדירות ומחוייבות בשימוש לאורך זמן. 

ניתן לראות השפעות מיטיבות ויעילות בשימוש במציאות מדומה, עבור אנשים הסובלים ממחלות ומצבים מגבילים ומעוניינים לשפר את התפקוד הגופני או להחלים. 

אנשים הסובלים משיתוק מוחין, שבץ מוחי, פרקינסון יכולים להשיג שיפור בתפקודים השונים כמו למשל יכולות שיווי המשקל באמצעות השימוש במציאות מדומה. 

מחקרים מהשנים האחרונות, מראים שאנשים שעברו שבץ מוחי, יכולים להחזיר לעצמם תפקודים מוטוריים באמצעות הטיפול במציאות מדומה. החוקרים מצאו שבמקרים אלה, ניתן לשפר תפקודים של גפיים תחתונות, כמו גם פלג גוף עליון. 

מציאות מדומה משמשת לשיפור התנועות בגפיים עליונות באמצעות הפעלות הדמות הוירטואלית במציאות המדומה, או בקשה להפעיל אותן. לדוגמא: במציאות המדומה המטופל אוחז בידיו חרבות כשהמטרה לחתוך חפצים המופיעים מולו, דבר שהופך את החוויה למהנה וגורם מוטיבציה לתנועה שמובילה להצלחה במשימה. 

עם הזמן, המטופלים משפרים את היכולת לתכנן תנועה, להגדיל את טווח התנועה וניתן לראות שיפור כללי בתפקודים המוטוריים של הגפיים העליונות. 

מנקודת המבט של המטפל, השימוש במציאות מדומה מהווה יתרון הן בתהליך מדידת הההתקדמותהמשוב והן שמירה על אחריות המטופל. 

באמצעות ניתוח המידע הנאסף מהאימונים, המטפל מקבל מידע על מדדי ההתקדמות של מטופליו, בהתאמה לשנות את רמות הקושי של תוכניות האימון עד להגעה לתפקוד האופטימלי. בנוסף ניתן לראות האם ומתי המטופל התאמן ולעזור לו. 

 

השפעת הטיפול במציאות מדומה על הבריאות הנפשית/רגשית 

חרדה היא הפרעה נפוצה המטרידה אוכלוסיה רחבה ביותר בארץ ובעולם. ניתן לראות היום מדדים גבוהים של חרדה בקרב בני נוער ומתבגרים, בשל השימוש הנרחב ברשתות החברתיות, ההשוואה והלחץ שהשימוש בה מביא איתו. דיווחים על תחושות של מבוכה או השפלה מול אחרים, לחץ חברתי מסוגים שונים כל אלה גורמים ומאפיינים של חרדה. 

ע"י שימוש ב-VR המטפלים יכולים לחשוף את המטופלים למקור החרדה בזמן אמת, ולשלוט ברמת האינטנסיביות תוך כדי הטיפול. בנוסף השימוש ב-VR כאמצעי לטיפול בחרדות, לרוב, מקובל יותר על מטופלים ומתקבל בקלות מאשר חשיפה בדמיון מודרך, או חוויה אמיתית של גורם החרדה. 

מחקר חדש תומך בהנחה שטיפול ב-VR עוזר להתגבר על תחושות מתח ודיכאון. כיום, טיפול במציאות מדומה תורם להפחתת ושליטה בתסמיני מתח, מצב רוח ולחץ. 

השימוש במציאות מדומה מאפשרת לסובלים מדיכאון, חרדות הנוטים להסתגרות בבית, לחוות חוויות חוץ מגוונות כיד הדמיון הטובה עליהם. לדוגמא: האפשרות לצלול בשונית אלמוגים, צפייה במשחקי ספורט באיצטדיון או אפילו טיול ביער לצלילי מוסיקה מרגיעה. 

מחקר נוסף, שמטרתו לחשוף את השפעת הטיפול במציאות מדומה על הבריאות הנפשית, מתאר השפעות חיוביות כלליות בשימוש בטיפול במציאות מדומה, מדדי דופק נמוכים יותר וטמפרטורת עור גבוהה יותר- דבר המצביע על רמות מתח נמוכות יותר. 

בנוסף המשתתפים דיווחו על עלייה ברמת הרגיעה והשלווה. מאחר והמחקר בחן מטופלים שהשתמשו בטווח של אמצעי מציאות מדומה, יש לבדוק במחקרים בעתיד את ההשפעה הספציפית של כל אחד מהאמצעים. 

  

הטיפול במציאות מדומה- העתיד 

לאחר שסקרנו כאן את האפשרויות בטיפול במציאות מדומה, ניתן לראות את הפוטנציאל הרב הטמון בטיפול כזה, בשיפור הבריאות ואיכות החיים של המטופלים. 

המטרה שלנו ב-XRHealth, לשפר בצורה משמעותית, את מצבם הפיזי, רגשי, נפשי של כמה שיותר אנשים הזקוקים לכך, באמצעות השימוש במציאות מדומה.