סביבת עבודה ארגונומית לשיפור הבריאות הכללית

רבים מאיתנו עובדים מהבית במשך יותר משנה בגלל מגפת COVID-19. בין אם תהיו בבית עוד מספר חודשים, תישארו בבית לצמיתות או תחזרו למשרד בקרוב, חשוב שיהיה לכם מרחב עבודה ארגונומי ייעודי בביתכם. 
שולחן עבודה מסודר בצורה לא אופטימלית יכול להוביל לבעיות בריאותיות כולל יציבה לקויה, נוקשות שרירים וכאבי צוואר או גב. ארגון מרחב עבודה ארגונומי יכולה לסייע במניעת התפתחות בעיות מסוג זה. 
פינת עבודה ארגונומית יכולה להיות בסביבת שולחן עבודה עם מחשב או ללא מחשב. 


ראשית, יש לבחור כיסא נוח עם תמיכה מותנית על מנת לקדם תנוחת ישיבה אופטימלית זקופה. גובה הכיסא צריך  לאפשר כיפוף ברכיים בין 90  110 מעלות כאשר הרגליים מונחות על הרצפה. הזרועות צריכות להיות נינוחות לצדדים כאשר המרפקים כפופים לא יותר מ 90 110 מעלות בכדי להגיע למקלדת.  
לבסוף, חלקו העליון של המסך צריך להיות בקו ישר עם העיניים, כך שמסתכלים מעט כלפי מטה על מנת לעבוד מול מסך המחשב.  
האידיאל הוא לקחת הפסקה פעם בשעה במהלך היום ולצאת מתנוחת הישיבה. בין אם זה לקחת הפסקה שירותים, לקחת חטיף או ללכת כמה צעדים. הפסקות קצרות אלו עוזרות במניעת נוקשות לאורך כל היום. 


desk_ergonomics_lumbar_support 


חלופות להגדרת שולחן עבודה ארגונומי 

בכדי להימנע מישיבה על כיסא לפרקי זמן ארוכים, ישנן כמה חלופות. במקום כיסא מסורתי אפשר לנסות כדור אימון גדול (כדור פיזיו') . ישיבה על כדור התעמלות מאתגרת את שיווי המשקל, מחזקת את שרירי הליבה ובכך מחזקת את שרירי הבטן ומונעת כאבי גב. 
הכדור צריך להיות גדול מספיק כדי לאפשר ישיבה עם הירכיים והברכיים ב90 – 100 מעלות ולאפשר הגעה למקלדת כשהידיים לצידי הגוף. 

desk_ergnomics_exercise_ball_chair 

שולחן עמידה הוא חלופה נוספת לשולחן כתיבה מסורתי וכיסא. הוכח כי אנשים המשתמשים בשולחנות עמידה שורפים יותר קלוריות לאורך היום, מה שיכול להוביל לסיכון נמוך להשמנה, סוכרת ומחלות לב וכלי דם. שולחן עמידה לא חייב להיות יקר ומתכוונן. ניתן להגביהה שולחן קיים על ידי ערמת ספרים, קופסה גבוהה, או לעמוד ליד דלפק גבוה. 
לתנוחת עמידה אופטימלית גובה השולחן צריך להיות גבוה מספיק כך שאין צורך להתכופף לראות את מסך המחשב וניתן להגיע למקלדת כשהזרועות לצידי הגוף.  
לוקח זמן להתרגל לעמידה כל היום. ניתן לנסות ולבצע שינויים- לעבור מכיסא רגיל לשולחן עמידה במהלך היום בכדי לעשות הפסקות מישיבה ולבנות את הסיבולת בעמידה.  
אם הדבר מתאפשר, כדאי להשקיע בשולחן איכותי. אחרי הכל , רובנו מבלים את רוב היום סביב שולחן העבודה שלנו. 
כל שינוי קטן במרחב סביבת העבודה יכול לסייע בשיפור הבריאות הכללית.