טכנולוגית מציאות מדומה בשירות הטלה-רפואה

אימון רפואי בשילוב טכנולוגית מציאות מדומה וליווי של קלינאי, בלי לצאת מהבית – נשמע כמו העתיד נכון?

אז העתיד כבר כאן…

רובכם מכירים את הטכנולוגיה של מציאות מדומה מעולם הגיימינג, כשזה עשוי טוב – החוויה היא ממש של המצאות בתוך מרחב אחר לגמרי, משהו במערכת מצליח 'לעבוד' על המוח. רמת הגרייה גבוהה מאד ויוצרת הסחה משמעותית מתודעת ה'כאן ועכשיו', הסחה שעושה עבודה טובה גם על כאב פיזי. ישנם מחקרים רבים מהעשור האחרון על שימוש בטכנולוגית מציאות מדומה להקלת כאב ולאימון חשיפה במטופלי פוסט טראומה. בסוגיות כאב ישנם לא מעט מחקרים על חולי פיברומיאלגיה – אותה מחלה המאופיינת בכאב מפושט ומשתק, לפעמים לימים שלמים. רוב הטיפולים לפיברומיאלגיה ממוקדים כיום בטיפול תרופתי נוגד כאב, גראס רפואי עושה עבודה טובה אצל חלק מהמטופלים, ושמירה על אורח חיים בריא הכולל פעילות גופנית, פיזיותרפיה, הפחתת מתחים, ואסטרטגיות לניהול כאב ושמירה על שגרת חיים. להתנהלות עם כאב כרוני לאורך זמן, יש השפעות גם על איכות השינה ובהמשך על תפקודים קוגניטיביים. רבים מהמטופלים מדווחים על תחושת בלבול, חוסר מיקוד וקשיים בזיכרון. המוקד אינו קוגניטיבי מובהק כפי הנראה, אלא שהכאב 'מושך' כל כך הרבה משאבי קשב, וכתוצאה מתקשים להתמקד בתכנים בחיי היום יום באופן מספק כדי ליישם ולאחזר את המידע בהמשך. רמות העייפות גם כן אינן תורמות תרומה חיובית לעיבוד איכותי של מידע בחיי היום יום. המעגל הזה של כאב, עייפות, תחושה שלא מתפקדים באופן מיטבי והקושי היום יומי גובים מחיר רגשי, פיזי ותפקודי משמעותי מהחולים.

מחקרים שנעשו בשבע השנים האחרונות בתחום, התיחסו להשפעת תרגול מיינדפולנס ואסטרטגיות לויסות רגשי בטכנולוגית מציאות מדומה, פעילות פיזית בשילוב טכנולוגית מציאות מדומה וניהול כאב כרוני.

כך, במחקר משנת 2013,  תרגילי מיינדפולנס ואסטרטגיות רגיעה בטכנולוגית מציאות מדומה הראו השפעה חיובית ארוכת טווח ומובהקת סטטיסטית של הפחתה בתסמיני כאב ודכאון ועליה מובהקת באפקט חיובי ובשימוש באסטרטגיות התמודדות בריאות לאחר התרגול (Cyberpsychology, Behavior and Socia Networking, 2013). 

במחקר מ 2015, קבוצת המחקר ביצעה פעילות גופנית בשילוב טכנולוגית מציאות מדומה וקבוצת הביקורת ביצעה פעילות גופנית באופן מסורתי. הקבוצה שתרגלה במציאות מדומה הראתה שיפור מובהק במדדי מוגבלות פיזית לעומת קבוצת התרגול המסורתי. בנוסף, נצפו רווחים משניים – תפיסה של איכות חיים טובה יותר והתמדה בפעילות האימון ביחס לקבוצת הביקורת (Clin j pain, 2015.)

מחקר נוסף, מ 2020, בדק את יעילות טיפול המשלב פעילות גופנית ועבודה עם מציאות מדומה לעומת פעילות גופנית בלבד. התוצאות היו באופן מובהק טובות יותר בקבוצה שעבדה גם עם מציאות מדומה במדדים: רמות כאב, פחד מתנועה, עייפות, רמת פעילות גופנית ומדד איכות חיים כללי  (Assist Technol. 2020 Jul 9;1-8.)

גם בעבודה עם מערכת XRHealth אנחנו מקבלים דיווחים מחולי פיברומיאלגיה שהעבודה הפיזית עם מערכת המציאות המדומה מסיחה את דעתם מהכאב ומאפשרת לבצע תנועות רחבות ומשמעותיות יותר לעומת אימון שלא במציאות מדומה – בו הכאב נוכח ונמצא באופן מורגש יותר בתודעה. 

מחקר שנערך ב 2020 בדק את ההתכנות של עבודה עצמאית עם מערכת מציאות מדומה בתוכנית שכללה תכנים ולימוד מיומנויות, במטרה לנהל כאב כרוני. המטרה השניה היתה לבחון את היעילות של תוכנית בטכנולוגית מציאות מדומה במדדים: עוצמת כאב, השפעת הכאב על פעילות יום יום, מצב רוח, מתח ושינה. השפעה על קוגניציה המקושרת לכאב ותחושת מסוגלות עצמית. קבוצה אחת עבדה עם תוכנית במציאות מדומה וקבוצת הביקורת עם תוכנית מוקלטת להאזנה. התוצאות הראו שהתגייסות גבוהה לתוכנית ושביעות רצון גבוהה הוכיחו התכנות וקבלה של תוכנית ליישום בבית למטופלי כאב כרוני. בשתי הקבוצות היתה הפחתה מובהקת ברמות הכאב. בקבוצה שעבדה עם תוכנית בטכנולוגית מציאות מדומה השיפור בתסמיני הכאב היה מובהק בכל אחד ממדדי הכאב. בשקלול של סוג הקבוצה וזמן התרגול האפקטים היו טובים יותר בקבוצת המציאות המדומה בהפחתה בעוצמת הכאב הממוצעת, הפרעה לפעילות יום יום כתוצאה מהכאב, שינה, מצב רוח, ומתח. השפעה חיובית על תחושת מסוגלות נמצאה חיובית בשתי הקבוצות. (JMIR Form Res 2020; 4(7)))

רמת ההתגייסות וההתמדה לתוכניות בשילוב טכנולוגית מציאות מדומה, יחד עם ליווי וניטור של קלינאי אתו נוצר קשר משמעותי – היא גבוהה מאד, וגבוהה יותר מרמת ההתמדה בתרגול עצמאי שמטופלים צריכים ליישם בבית. השירות של XRHealth מספק מענה הוליסטי – פיזי, קוגניטיבי ורגשי ומותאם אישית לכל מטופל. כיום, כל אחד יכול לקבל טיפול מרחוק בשילוב טכנולוגית מציאות מדומה וליווי של קלינאי, המנטר את מהלך ההתקדמות שלו מרחוק ומספק משוב והדרכה נוספת – בלי לצאת מהבית!

האפליקציות הרפואיות שלנו (מאושרות FDA ומשרד הבריאות) מתאימות לטיפולי פיזיותרפיה, ניהול כאב, אימון לקשיי קשב וריכוז, אימון קוגניטיבי, ויסות לחץ וחרדה, גלי חום והשראת שינה.

מעוניינים במידע נוסף?

צרו קשר