לשחות עם דולפינים וירטואליים: המיזם שמסייע למפונים עם מוגבלות ולכל מי שזקוק לרגע של שלווה

חדרים מיוחדים, שנועדו להפחית חרדה ועומס נפשי, הוקמו בבתי המלון שקלטו את תושבי גבול הצפון ועוטף עזה • הם מספקים הפוגה מרעש ומהצפה חושית וכוללים תאורה מעומעמת, שמיכות משקל, אזניות חוסמות רעש ומשקפי מציאות מדומה • "אנשים באמת מצליחים להירגע בתוך המציאות המורכבת כל כך שנקלענו אליה", מספר אחד המפונים

ג’וינט ישראל, יחד עם המטה הארצי של הריפוי בעיסוק במשרד הבריאות ועמותת בית איזי שפירא, השיקו לאחרונה את  פרויקט "החדר השקט", שבמסגרתו עוצבו ותוכננו חדרי רגיעה בבתי מלון, כדי לאפשר לאנשים עם מוגבלות ולכל מי שהחדר נחוץ לו, מרחב שקט ומופחת גירויים לשהות בו.

בשבועות האחרונים נחנכו שלושה חדרים, שפועלים במסגרת תכנית פיילוט בשלושה בתי מלון: “וורט לגון” בנתניה, המארח מפונים משדרות ומקריית שמונה, מלון “לאונרדו” בטבריה, המארח מפונים מקריית שמונה ומלון “ג׳יקוב” בחדרה, המארח מפונים מקיבוץ יד מרדכי.

בקרוב, הפרויקט צפוי להתרחב לערים ולמלונות נוספים.

מאז פרוץ מלחמת “חרבות ברזל”, פונו כ-70 אלף תושבים מיישובים בעוטף עזה ועוד כ-60 אלף תושבים מיישובי קו העימות בצפון. כ-7 אחוזים מכלל המפונים הם אנשים עם מוגבלות. על פי המתווה הממשלתי, חלק גדול מהמפונים צפויים להישאר במלונות עד יולי 2024.

סביבת המגורים בבתי המלון ובבתי ההארחה היא עמוסה וצפופה, ולעיתים גם לא נגישה מספיק עבור אירוח של אנשים עם מוגבלות. המרחב העמוס בגירויים מגביר את הקושי התפקודי של אוכלוסיות בסיכון, כגון אנשים עם מוגבלות נפשית, חושית או תקשורתית, אך הוא משפיע גם על כלל המפונים, באופן המעלה את הסיכון לקשיי תפקוד ולפגיעה אפשרית בבריאות הנפשית והפיזית בעתיד.

הפוגה מרעש והצפה חושית

״כבר בתחילת המלחמה, הגענו למלונות המפונים על מנת ללמוד את הצרכים והאתגרים, והיה לנו ברור שצריך לספק מענה המפחית מוצפות שמיעתית וראייתית, מספק שקט, מארגן ומווסת לכלל אוכלוסיית המפונים", אומרת שמעונה לב-און, מהמטה הארצי של הריפוי בעיסוק במשרד הבריאות.

 

"החדר השקט" הוא פתרון שנעשה בו שימוש להפחתת חרדה ועומס נפשי ולסיוע בוויסות חושי וויסות-עצמי במקומות שונים בארץ ובעולם, באתרים המיועדים לאנשים עם אוטיזם ותסמונות נוירולוגיות אחרות ובמרכזים לבריאות הנפש.

הרעיון מאחורי המיזם החדש היה להשתמש במודל הטיפולי, שזכה לתוצאות חיוביות מאוד, ולהתאים אותו לאוכלוסיות נוספות הנמצאות במצבי סטרס קיצוני, זאת כדי לנסות ולמנוע השפעות חמורות של המצב ולאפשר החזרה הדרגתית של תחושת השליטה בקרב המפונים.

החדרים נבנו על בסיס ידע מקצועי בריפוי בעיסוק של ויסות חושי. הם מספקים מרחב המאפשר הפוגה מרעש והצפה חושית, ומאפשרים ויסות חושי וויסות עצמי יעיל יותר. בחדר ניתן למצוא פופים רכים, תאורה מעומעמת, שמיכות משקל, אזניות חוסמות רעש ומשקפי מציאות מדומה (VR), המאפשרים שימוש בסביבה וירטואלית מרגיעה.

השהייה בחדר נעשית ברישום והזמנת החדר מראש, במועד שנוח לכל משתמש, כשמשך השהות לכל משתמש מוגבל ל-20 דקות. הפעלת החדרים נעשית על ידי צוותים שגויסו מקרב המפונים המתגוררים במלון, בעלי רקע מקצועי רלוונטי, המקבלים הדרכה וליווי ממרפאים בעיסוק ופסיכולוגים.

"אני גאה להוביל את היוזמה החשובה הזו. אנו רואים כבר תוצאות מעודדות בשטח. ההיענות הגבוהה מראה שהפרויקט ממלא צורך אמיתי והמשובים מהמשתתפים מצביעים על מועילות גבוהה״, אומרת ד"ר סיגל וקס, ראש תחום פרסונליזציה של שירותים ב"ג'וינט-ישראל מעבר למגבלות".

"תחושה של בית"

ענבר בטלהיים הוא מפונה מקיבוץ יד מרדכי, המתגורר מאז 8 באוקטובר במלון ג'ייקוב ריזורט בחדרה. בטלהיים משמש כרכז החדר השקט במלון ומספר כי "זו יוזמה באמת יוצאת דופן, ועוד יותר הביצוע שלה. המילה הראשונה שיוצאת לאנשים אצלנו כשהם נכנסים לחדר זה 'וואו'. הם ראו את החדר בתמונות ובפרסומים, אבל זה לא כמו לראות את החדר באמת. אנשים באמת מצליחים להירגע בתוך המציאות המורכבת כל כך שנקלענו אליה, גם ילדים וגם מבוגרים״.

שני פרץ, מפונה משדרות המתגוררת במלון וורט לגון בנתניה סיפרה על חווית השימוש: ״החדר מייצר תחושה של שלווה, האביזרים, הריח, התאורה… בפעם הראשונה בחרתי לשכב על הפוף והתכסיתי בשמיכת כובד שנתנה תחושה אמיתית של ביטחון, של בית… ואז שחיתי עם דולפינים דרך משקפי המציאות המדומה. זו חוויה שמנתקת אותך מכל המחשבות של היום. בפעמים הבאות השתמשתי באוזניות מסננות הרעש שהיו שם וזה הספיק. בעלי, איש קבע, היה חוזר כל שבוע ומשתמש בחדר. גם הבנות שלי נהנו מהחדר וביקרו בו הרבה פעמים. השתמשנו בחדר המון, עד כדי כך שהבנות היו רבות עליו״.

 

אפרת שטרן, מנהלת ג’וינט-ישראל מעבר למגבלות: "כאגף בג’וינט האמון על קידום חיים עצמאיים לאנשים עם מוגבלות,  היה ברור שלאור הפינוי של האוכלוסייה הפגיעה של אנשים עם מוגבלויות יש לפתח מענים פיזיים ונפשיים ולדאוג להתאמות הנדרשות״.

מקור

  1. https://www.israelhayom.co.il/news/welfare/article/15429350?fbclid=IwZXh0bgNhZW0CMTEAAR2W8h04X-jdlwDEjoZkx17iY4F8bPNgM3GtGvFxl2w93uu1DKxBGH_OHLM_aem_AeZm-F6Y2DGihgDxrYa08MbOa3VC5YJNDkOKjynQQOkqy_XjVvWO6nFRvakC0LDHMsZTvOxbXjvgVHBeDwatngK1