מציאות מדומה ככלי רפואי יעיל

החל ממחקר רפואי ועד טיפול בכאבים, השימוש ב  VR במערכת הבריאות של היום נפוץ יותר ממה שציפיתם. אם אתם קוראים את הבלוג הזה כנראה שאתם מתעניינים בפוטנציאל המדהים של השילוב בין VR לבין שירותי בריאות. הגעתם למקום הנכון. 
בואו נתחיל:
כפי שכולנו יודעים מציאות מדומה (VR) היא הטכנולוגיה החדשה שמשנה את תעשיית הבריאות על פיה. כיום הוא משמש ככלי מניעה, אבחון, כירורגי וחינוכי על מנת לפתור בעיות בריאות מסובכות ומגבלות. זה בהחלט משנה את הדרך בה אנו חושבים, פועלים וחיים.  
האם אי פעם חשבת להביט מטה על פריז ממגדל אייפל בשכיבה על מיטת בית חולים? או שדמיינת פעם שחייה עם דולפינים במים צלולים בזמן ניתוח? 
כעת זה אפשרי תודות לטכנולוגית הVR. 
טכנולוגיה זו יוצרת ומכניסה את המשתמש לסביבה אינטראקטיבית, ויזואלית ווירטואלית. 

 

VR ככלי מחקר רפואי 
שילוב בVR בשירותי הבריאות פותח הזדמנויות חדשות ומרגשות. לדוגמה, VR משמש להבנת ההסתברות לפתח מחלת אלצהיימר בקרב מבוגרים. מסקנות המחקר מצאו שאנשים עם גנטיקה המעידה על דמנציה ניווטו את המבוך בצורה שונה מאנשים עם מאגר גנטי רגיל. ממצא זה יכול להסביר את חוסר ההתמצאות המרחבית שיש למטופלים הלוקים בתסמונת אלצהיימר.VR ככלי הכשרה 
VR שימושי גם ככלי חינוכי. ישנם יישומים רבים המשמשים להכשרת צוותים בבתי חולים. בעזרת יישומי VR  בתי החולים מכשירים את הרופאים, האחיות ואנשי הצוות הרפואי בנושאים ומערכות רפואיות מסוגים שונים, מכשירים את הצוותים להתמודדות עם מצבי קושי ולחץ, כמו גם מכירים להם מוצרים חדשים ועדכניים ועוד. 
ד"ר נרנדרה קיני, מנכ"ל מערכת הבריאות לילדים במיאמי, הצהיר כי תוכניות ההכשרה ב VR נותנת תמורה טובה יותר בהשוואה לתוכנית מסורתית. בהתבסס על התצפיות שלו, החניכים זוכרים 80% מהמידע לאחר שנה שחלפה, לעומת שימור של 20% בלבד כאשר הם עוברים הכשרה בשיטות מסורתיות. 

 

 
VR  כטיפול ביתי 
טיפול ביתי הוא דוגמה מצוינת נוספת לכך ש- VR מעצימה מטופלים. תוכניות VR משמשות כדי לסייע למטופלים להתמודד עם התקפי חרדה או לאפשר להם לקבל פיזיותרפיה בנוחות בביתם. התקדמות זו בטכנולוגיית ה- VR מובילה לכך שלמטופלים יש שליטה טובה יותר על בריאותם ובמקביל פיקוח טוב יותר על בריאותם. 

 


VR ככלי לטיפול בכאבים 
המוח אחראי על יצירת תחושת כאב. כאשר נמצאים בסביבת VR המוח מוסח ותחושת הכאב מצטמצמת מאוד. בהליכים רפואיים קשים הכרוכים בכאבים טראומטיים, VR יכול להסיח את דעתם של המטופלים במידה רבה. 


 
VR  ככלי לניהול פחד ופוביות. 
ניתן לבצע טיפול בחשיפה בסביבת מציאות מדומה VR Exposure Therapy (VRET) להתמודדות עם פחדים אישיים או פוביות לא רציונליות.
באמצעות VR, הרופאים יכולים להבין בקלות את השינויים ההתנהגותיים של כל מטופל ויכולים גם ללמוד את ההשפעה של תרכובות כימיות על שינויים אלה.

 

אלו הן רק כמה דוגמאות ל- VR בתחום הבריאות. האפשרויות הן אינסופיות. 
ל- VR שני אלמנטים עיקריים המבדילים אותו מטכנולוגיות אחרות, הוא חוויתי וסוחף וניתן לאסוף בעזרתו נתונים ולפקח עליהם. הוא מביא ערך מידי הן למטופל והן למטפל, החל מחוויות מרתקות ומהנות עבור המטופל וכלה בנתונים מדויקים עבור המטפל. 
הטכנולוגיה תפרח ותתרחב משמעותית בתחום הבריאות כאשר יוסרו מחסומים המעכבים כיום רופאים, חוקרים ומפתחים להשתמש במערכת. כשיפרצו המעצורים האפשרויות החדשות לספק לכולם מערכת בריאות טובה יותר יהיו אינסופיות. 

 
תנו למהפכה להתחיל!  


ערן אור, יזם ומייסד XRHealth

פורסם ב14.2.2018 ב- A New Reality in Healthcare